Nawigacja

Aktualności

Pożegnanie Adama Jerzego Drąga – Złotoria, 4 sierpnia 2023

30 lipca 2023 r. zmarł Adam Jerzy Drąg – pieśniarz, autor, kompozytor, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Pogrzeb odbył się 4 sierpnia w kościele św. Wojciecha w Złotorii, koło Torunia. Na uroczystości Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora Oddziału w Gdańsku.

Adam Drąg urodził się 18 lipca 1949 r. w Oleśnie. Był pracownikiem Stoczni Północnej w Gdańsku. W sierpniu 1980 r. współorganizował strajk w swoim zakładzie pracy i członkiem zakładowego Komitetu Strajkowego. Od września 1980 r. został działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego (NSZZ) „Solidarność”. Od marca 1981 r. został oddelegowany do pracy w Komitecie Zakładowym, a od października 1981 r. był członkiem redakcji pisma Komitetu Zakładowego „Wiadomości”.Był również delegatem na I Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, członkiem Zarządu Regionu, a od listopada 1981 r. prezydium Zarządu Regionu, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów. Z powodu działalności związkowej był inwigilowany i rozpracowywany przez organa bezpieczeństwa państwa. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku w okresie od 13.12.1981 r. do dnia 30.06.1982. Po wyjściu z internowania nadal angażował się w działalność związkową, co skutkowało kolejnymi represjami i szykanami ze strony organów bezpieczeństwa (przeszukanie mieszkania, inwigilacja). W latach 1984-1988 był Bratem Przewodnikiem Bractwa Oblatów św. Brygidy w Gdańsku i współorganizatorem jego struktur w innych miastach Polski, organizatorem i uczestnikiem służb ochrony podczas mszy w kościele św. Brygidy i Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Adam Drąg szerszej publiczności jest znany ze swojej działalności muzycznej. Już w trakcie studiów grał na perkusji w zespole Waganty. W 1977 r. został jednym z założycieli i członkiem zespołu Wały Jagiellońskie. Najbardziej znane jego piosenki to: Połoniny NiebieskieEch MuzykaMuzyka, MuzykaRzeki To Idące DrogiPiosenka bez tytułuWpławChyba Już Czas Wracać Do Domu. W latach 1987–1990 współprowadził w Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu prywatny Teatr Dla Dzieci Żyrafa. Od 1997 r. zajmował się prowadzeniem Biura Podróży OK Tours w Toruniu, organizując wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

Za swoją działalność antykumunistyczną został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2014) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019).

 

Zob. więcej ►

https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/persons/view/42534b3e-fcd0-4535-97e8-4a9f218efe9b

https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/18228,Wreczenie-Krzyza-Oficerskiego-Orderu-Odrodzenia-Polski-Krzyza-Kawalerskiego-Orde.html

https://encysol.pl/es/encyklopedia/biogramy/15653,Drag-Adam.html

https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/58146

  • Pogrzeb Adama Jerzego Drąga, fot. Mirosław Golon.
    Pogrzeb Adama Jerzego Drąga, fot. Mirosław Golon.
  • Pogrzeb Adama Jerzego Drąga, fot. Mirosław Golon.
    Pogrzeb Adama Jerzego Drąga, fot. Mirosław Golon.
  • Pogrzeb Adama Jerzego Drąga, fot. Mirosław Golon.
    Pogrzeb Adama Jerzego Drąga, fot. Mirosław Golon.
  • Pogrzeb Adama Jerzego Drąga - przemawia Andrzej Adamczyk, przyjaciel i współpracownik z działalności opozycyjnej, fot. Mirosław Golon.
    Pogrzeb Adama Jerzego Drąga - przemawia Andrzej Adamczyk, przyjaciel i współpracownik z działalności opozycyjnej, fot. Mirosław Golon.
  • Pogrzeb Adama Jerzego Drąga, fot. Mirosław Golon.
    Pogrzeb Adama Jerzego Drąga, fot. Mirosław Golon.
do góry