Nawigacja

Aktualności

Prelekcja na temat rozwoju katolickiej nauki społecznej dla samorządowców – Bydgoszcz, 11 stycznia 2023

Pierwsze w historii diecezji bydgoskiej wydarzenie z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli.

Ordynariusz diecezji  biskup Krzysztof Włodarczyk był inicjatorem noworocznego spotkania dla samorządowców. To pierwsze w historii diecezji bydgoskiej wydarzenie z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli.

Wraz z przyjściem Jezusa narodził się nowy świat – nie tylko pragnący pokoju, ale widzący, że jest on realnie możliwy. Boże Dziecię z Betlejem, w małych rączkach przynosi ludzkości w darze nadzieję na pokój. Ono jest Księciem pokoju – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując wszystkim za budowanie pokoju w małych ojczyznach. 

Prelekcję podczas spotkania na temat rozwoju katolickiej nauki społecznej, a także jej umiejscowienia w rzeczywistości PRL wygłosił dr Przemysław Wójtowicz z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy .

– Jest to jedna z najistotniejszych, a zarazem współczesnych „doktryn politycznych”, która była reakcją Kościoła katolickiego i papieża na ówczesne, ekspresyjne wydarzenia społeczno-polityczne – mówił, zwracając uwagę na rozwój ruchów robotniczych i „innych ekspansywnych, niebezpiecznych doktryn politycznych”. W następnych latach – jak dodał – papieże i hierarchowie Kościoła, rozwijali tę naukę na bieżąco, dostosowując ją do współczesności. – Warto wskazać na Jana Pawła II i kwestie dotykające rozwoju przemysłu, ubóstwa, relacji międzyludzkich czy państwowych – dodał dr Wójtowicz.

Spotkanie zakończył koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „Amen+"

do góry