Nawigacja

Aktualności

80 lat temu rozpoczęła się masowa rzeź Polaków na Wołyniu - Toruń, 9 lutego 2023

9 lutego 1943 r. oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonał rzezi ludności polskiej wsi Parośla

W bestialski sposób wymordowano od 149 do 173 osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Historycy uznają te krwawe wydarzenia za początek zbrodni wołyńskiej. Dowodzący napadem – Hryhorij Perehijniak – przed wojną był skazany przez polski sąd na dożywocie za zabójstwo.

Choć już od września 1939 r. Ukraińcy dokonywali morderstw na Polakach na Kresach, zbrodnia w Parośli była pierwszą zbrodnią o charakterze masowym. Rozpoczynała się „oczyszczuwalnoi antypols’koi akciji” – zaplanowane przez kierownictwo banderowskiej frakcji OUN ludobójstwo na Polakach na Wołyniu, Lubelszczyźnie, Polesiu i w Małopolsce Wschodniej.

Prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektor IPN Gdańsk oraz  radny toruński Karol Wojtasik złożyli kwiaty pod Tryptykiem Wołyńskim przy parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu (ul. Świętej Faustyny 7). Odwiedzili cmentarz parafii św. Jakuba przy ulicy Antczaka, gdzie pochowani zostali kapłani diecezji łuckiej. Deportowani ze wschodu księża diecezji łuckiej znaleźli w ówczesnej diecezji chełmińskiej schronienie i pomoc. W Zamku Bierzgłowskim, gdzie osiadł Biskup Adolf Piotr Szelążek, uruchomiono Kurię Diecezji Łuckiej. Kwiaty złożone zostały również w Parku Pamięci Narodowej. 

W niedzielę o godz. 11.30 w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu  gdzie znajduje się grobowiec Biskupa Łuckiego (Wołyńskiego) Adolfa Szelążka (1865-1950) i tablica upamiętniająca ofiary nacjonalistów ukraińskich w województwach łuckim, stanisławowskim, tarnopolskim i lwowskim odprawiona zostanie msza św. 

do góry