Nawigacja

Aktualności

Damy Wyklęte w inowrocławskim Zakładzie Karnym – Inowrocław, 2 marca 2023

Bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Zakładem Karnym w Inowrocławiu zorganizowała wernisaż wystawy „Damy Wyklęte”.

Wystawa to wizerunki dziewięciu kobiet, które przed laty przebywały w inowrocławskim więzieniu. Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku przedstawili na płótnie swoje wyobrażenie o kobietach antykomunistycznego podziemia. To 9 kobiet: Irena SzajowskaRuta CzaplińskaMaria SobocińskaMaria SzelągowskaWanda MinkiewiczZofia ŁuszczkiewiczStanisława RachwałJanina Wasiłojć oraz Lidia Lwow. Kobiety przeszły okrutne śledztwo i otrzymały wyroki za walkę z władzą ludową.

Po zakończeniu II Wojny Światowej ówczesna władza rozpoczęła ściganie osób uważanych za wrogów władzy ludowej.  W latach 1945-1955 w Inowrocławiu znajdowało się jedno z najcięższych więzień dla kobiet z wyrokami powyżej 12 lat pozbawienia wolności. Trafiały do niego kobiety, które w czasie wojny działały w konspiracji, pracowały w ambasadach zachodnich państw, były spokrewnione z osobami poszukiwanymi przez Urząd Bezpieczeństwa.

Prezentacja portretów opatrzona była prelekcją Magdaleny Basińskiej z bydgoskiej delegatury IPN. Celem wystawy było ukazanie historii inowrocławskiego więzienia.

Zakład Karny w Inowrocławiu jest działającą jednostka penitencjarną, w której wykonywane są kary pozbawienia wolności, a co za tym idzie, jest miejscem szczególnie trudno dostępnym, wystawa nie mogła być przedstawiona szerszej publiczności. 

do góry