Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – Bydgoszcz, 24 marca 2023

Miejsca pamięci dedykowane Polakom, którzy w okresie II wojny światowej wsparli znajdujących się w niebezpieczeństwie.

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione, aby uhonorować osoby, które w trakcie II wojny światowej ryzykowały własnym życiem niosąc pomoc zagrożonym. Data została wybrana nieprzypadkowo – 24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali kilkuosobową rodzinę Ulmów wraz z ośmiorgiem ukrywanych przez nich Żydów.

Na ziemiach polskich wszelka pomoc Żydom odbywała się pod groźbą śmierci. Mimo to znalazły się osoby, które podjęły taką próbę. Izraelski Instytut Yad Vashem uhonorował ponad 7 tys. polskich bohaterów znanych z imienia i nazwiska. Jednak ta liczba nie oddaje w pełni skali udzielanej pomocy. Do dziś wielu ratujących i ratowanych wciąż pozostaje nieznanych. Celem Instytutu Pamięci Narodowej jest nie tylko zbadanie i udokumentowanie ich losów, ale również trwałe upamiętnienie.

Z tego powodu w 2020 r. IPN zapoczątkował ogólnopolską akcję tworzenia miejsc pamięci dedykowanych Polakom, którzy w okresie II wojny światowej wsparli znajdujących się w niebezpieczeństwie.

W województwie kujawsko-pomorskim zlokalizowano dwa z nich. Pierwsza z tablic, ustanowiona w 2020 r., upamiętnia postać Rypinianina Józefa Kolasińskiego, który pomagał osadzonym w warszawskim getcie (lokalizacja: Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1, ul. Sportowa 24, Rypin). Drugą, odsłoniętą w 2021 r., dedykowano Antoniemu Puszkiewiczowi, mieszkańcowi wsi Bógzapłać koło Skępego i ofierze Konzentrationslager Stutthof (lokalizacja: Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego, al. 1 Maja 89, Skępe).

Tablice zostały zrealizowane przez OBUWiM w Gdańsku.

do góry