Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej kpt. Wiktora Rossy - Ślesin, 8 stycznia 2024

Tablica została ufundowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

8 stycznia 2024 r., w 105. rocznicę bitwy o Ślesin, odsłonięto tablicę pamiątkową dedykowaną kapitanowi Wiktorowi Rossie. Tablica znajduje się budynku na rogu ulic Nakielskiej i Długiej w Ślesinie pod Bydgoszczą. W tym miejscu w okresie międzywojennym mieszkał kpt. Rossa. Tablica została ufundowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Odsłonięcia tablicy dokonała wnuczka kpt. Wiktora Rossy, pani Maria Chyła. Następnie uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej w Ślesinie, której kpt. Wiktor Rossa jest patronem. W uroczystościach wziął udział dr Marek Szymaniak, Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, oraz Edyta Cisewska, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Wiktor Rossa urodził się 27 października 1889 r. w Ślesinie. Walczył od pierwszego dnia Powstania Wielkopolskiego. 5 stycznia 1919 r. dowodził zwycięskim natarciem na Mroczę, a dwa dni później, w nocy z 7 na 8 stycznia, doprowadził do odbicia Ślesina z rąk niemieckich. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej służył w szeregach 15 Pułku Artylerii Polowej. Za swoje zasługi na polu walki został odznaczony: Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zamordowany 18 kwietnia 1942 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

do góry