Nawigacja

Aktualności

Promocja broszury „Symbol niezłomnej wsi. Piotr Bartoszcze (1950–1984)” Bydgoszcz, 20 marca 2024

Broszura autorstwa Wojciecha Gonery, przygotowana i wydana została przez Referat Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy.

W siedzibie Delegatury IPN w Bydgoszczy odbyła się uroczysta promocja publikacji "Symbol niezłomnej wsi. Piotr Bartoszcze 1950-1984" autorstwa Wojciecha Gonery. Publikacja wydana została przez bydgoski IPN. W spotkaniu udział wzięła Pani Alicja Bartoszcze, żona śp. Romana Bartoszcze.

Gości powitała Naczelnik Delegatury, Edyta Cisewska. Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Marek Szymaniak, podziękował Pani Alicji Bartoszcze za kultywowanie pamięci i dziedzictwa rodziny Bartoszcze oraz przekazał pięcioksiąg wybranych dzieł Wincentego Witosa przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej. To symboliczny gest, bowiem zarówno Witos, jak i rodzina Bartoszcze poświęcili życie w obronie polskiej wsi i idei wolnej Polski.

Sylwetkę Piotra Bartoszcze, współtwórcy i działacza NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" na Kujawach, zamordowanego w 1984 r. przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, przypomnieli historycy: autor publikacji Wojciech Gonera oraz recenzent prof. Mirosław Golon. Uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarze publikacji, a po zakończeniu spotkania wzięli udział w dyskusji z Autorem.

Publikacja w interesujący sposób przedstawia życie i działalność Piotra Bartoszcze – opozycjonisty, współtwórcy niezależnych od władz PRL chłopskich związków zawodowych na Kujawach, lidera ich lokalnych struktur (m.in. przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” w gminie Inowrocław i członka władz wojewódzkich NSZZ RI „S” w Bydgoszczy); a ponadto kolportera prasy związkowej i jednego z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z dnia 17 kwietnia 1981 r.

Piotr Bartoszcze za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego i walkę o podstawowe prawa wsi był wraz z rodziną inwigilowany i prześladowany przez komunistyczny aparat represji. Został skrytobójczo zamordowany w 1984 r. Sprawców zbrodni nie ustalono do dziś.

do góry