Nawigacja

Aktualności

103. rocznica powrotu Fordonu do Macierzy – Bydgoszcz, 20 stycznia 2023

Z Rynku w Starym Fordonie ulicami miasta ruszył przemarsz, by jak 103 lata temu powitać żołnierzy Wojska Polskiego.

  • 103. rocznica powrotu Fordonu do Macierzy

Obchody powrotu Fordonu do Macierzy w Starym Fordonie rozpoczęły się o godz. 9.00 mszą św. kościele św. Mikołaja. Następnie z starofordońskiego Rynku – dokładnie tak, jak było to 103 lata temu - ruszył przemarsz ulicą Bydgoską w stronę mostu. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra i kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na rondzie dr Buxakowskiego dosłownie powitano żołnierzy Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez gen. Dowbor-Muśnickiego i kawalerzystów z 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich. W Ułanów wcieli  się rekonstruktorzy z kilku miast, w tym z Bydgoszczy. Przemarsz wrócił na Rynek w Starym Fordonie, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości ze złożeniem wiązanek kwiatów. 

O godz. 13.00 w gmachu Politechniki Bydgoskiej (sala Auditorium Novum, ul. Kaliskiego 7) odbyła się konferencja popularnonaukowa „Fordon wobec niepodległości”. Jej celem było przybliżenie wydarzeń z 1920 roku i ich wpływu na późniejsze funkcjonowanie tego miasta w okresie międzywojennym. Dzisiaj Fordon jest największą dzielnicą Bydgoszczy, ale jeszcze do lat siedemdziesiątych XX wieku był odrębnym miastem, z własną historią i dziedzictwem kulturowym. Zaproszeni prelegenci, uznani naukowcy i wykładowcy z bydgoskich uczelni – w przystępny sposób zaprezentują najważniejsze wydarzenia związane z odzyskanie przez Fordon niepodległości i jego funkcjonowaniem w odrodzonej Rzeczpospolitej. Zaprezentowane odczyty pozwolą w nowatorski sposób spojrzeć na historię „małej Ojczyzny” wielu bydgoszczan.

 

 

Program konferencji:

– Przywitanie gości

– Przemówienia okolicznościowe

– Referaty:

dr hab. Zdzisław Biegański (UKW), Fordon w II Rzeczpospolitej

dr hab. Janusz Kutta (KPSW), Burmistrz Fordonu Wacław Wawrzyniak

dr hab. Tomasz Kawski (UKW), Fordońscy Żydzi w II Rzeczpospolitej

dr Monika Opioła-Cegiełka (UKW), Wiadomości z Fordonu na łamach „Dziennika Bydgoskiego” w okresie międzywojennym.

Prowadzącym konferencję był prof. Mirosław Golon.

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni  na wojskową grochówką. 

Na Rynku w Starym Fordonie można było odwiedzić stoiska: Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz rekonstruktorzy nie tylko z Bydgoszczy. Będzie okazja zobaczyć sprzęt wojskowy i uzbrojenie. 

do góry