Nawigacja

Aktualności

Uroczystość oznaczenia tabliczką „grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” mogiły śp. mjra Tadeusza Kramera - Bydgoszcz, 17 stycznia 2023

17 stycznia na cmentarzu przy ul. Ludwikowo w Bydgoszczy oznaczono tabliczką „grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” mogiłę śp. mjra Tadeusza Kramera. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował zastępca dyrektora IPN Gdańsk, prof. Mirosław Golon. Grób oznaczył przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Historii „Łuczniczka”.

Tadeusz Kramer

W 1918 r. jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego. Początkowo pełnił funkcję dowódcy plutonu w 16 p.p. w Tarnowie, a następnie został przeniesiony do stacji zbornej koni W.P. w Tarnowie, gdzie był zastępcą dowódcy stacji.  W lutym 1920 r. odkomenderowano go do Szkoły Samochodowej w Warszawie i to właśnie z tą formacją był związany najdłużej. W okresie wojny polsko-bolszewickiej działał jako dowódca kolumny samochodowej w II i III Armii. Po zakończeniu działań zbrojnych pracował m.in. w 8. Dywizjonie Samochodowym oraz 6. Dywizjonie Samochodowym. Został odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. Zmarł w 1937 r. w Bydgoszczy.

do góry