Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Sławomira Cenckiewicza „Historia” – Bydgoszcz, 30 listopada 2023

W Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, odbyła się promocja książki Sławomira Cenckiewicza pt. „Historia”. Spotkanie poprowadził dr Marek Szymaniak, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

To jest bardzo mocna książka. Rozprawiająca się z mitami. Ma też wymiar osobisty - rozpoczął spotkanie dr Marek Szymianiak, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

W tym roku, nakładem Wydawnictwa LTW, ukazała się nowa książka Sławomira Cenckiewicza, pt. "Historia". W książce autor przedstawia wydarzenia z historii Polski po II wojnie światowej. Są w niej opisane między innymi dzieje Ludowego Wojska Polskiego oraz sprawa katyńska

Możemy się spierać o historię, ale każdy naród ma swoje tożsamościowe DNA. Zbrodnia Katyńska jest  nieprawdopodobnie wyjątkową zbrodnią popełnioną przez Sowietów - mówił o Katyniu prof. Cenckiewicz. 

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) to profesor Akademii Sztuki Wojennej, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego w Warszawie (od 2016 r.) i wiceprzewodniczący Kolegium IPN (w latach 2016–2021), doradca prezesa IPN ds. naukowych.

Autor i współautor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował kilkadziesiąt książek i rozpraw, w tym monografię komunistycznego wywiadu wojskowego oraz szereg studiów na temat cywilnych służb specjalnych PRL. Autor i współautor biografii Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, płk. Ryszarda Kuklińskiego, Wiesława Chrzanowskiego i Lecha Kaczyńskiego. Edytor pism politycznych i wspomnień Tadeusza Katelbacha, Ignacego Matuszewskiego, Stanisławy Kuszelewskiej i Władysława Studnickiego.

Wracam do tego co lubię najbardziej. Do spotkań i do pisania książek - powiedział prof. Cenckiewicz do wypełnionej po brzegi publiczności w sali. 

Fragment publikacji :

Najbardziej antykomunistyczna, konserwatywna i reakcyjna z moich książek! Historia w trzech ulubionych przeze mnie odsłonach: dziejów Ludowego Wojska (nie)Polskiego, rewizji obowiązujących interpretacji losów Polski i tragedii Kościoła katolickiego w epoce Soboru Watykańskiego II. Nowe teksty spotykają się ze starymi, które zyskały walor nowości, bo przecież historia się nigdy nie starzeje. Ta opowieść jest na przekór prawie wszystkim, bo jest polemiczna i podąża za mackiewiczowską definicją prawdy, która „niczego nie zmienia i niczego nie przeinacza. Kto zabił muchę, ten zabił. Kto zabił człowieka, ten zabił. Jest idealnie obojętna, bo idealnie obiektywna”.

do góry