Nawigacja

Aktualności

Wizyta dyrektora IPN Gdańsk dr. Marka Szymaniaka w bydgoskiej Delegaturze IPN – Bydgoszcz, 1 grudnia 2023

W spotkaniu z pracownikami bydgoskiej delegatury IPN wzięli udział: dyr IPN Gdańsk, dr Marek Szymaniak, zastępca dyr. IPN Gdańsk Waldemar Szulc oraz naczelnik bydgoskiej delegatury IPN, Edyta Cisewska.

Po spotkaniu z pracownikami, dyr. IPN Gdańsk dr Marek Szymaniak wraz zastępcą dyr. IPN Gdańsk Waldemarem Szulcem oraz naczelnik bydgoskiej delegatury IPN Edytą Cisewską złożyli kwiaty na grobie mjr. Józefa Grussa. 

Józef Gruss „Stanisław” (1897–1969) należał do ścisłego grona najważniejszych kujawsko-pomorskich żołnierzy Polski Podziemnej. Doświadczenie wojskowe zdobywał już w Powstaniu Wielkopolskim, oraz w czasie walk o granice odradzającej się po zaborach Rzeczpospolitej Polskiej. W okresie okupacji niemieckiej był jednym z najważniejszych oficerów struktur ZWZ-AK na Pomorzu: pełnił funkcję szefa wywiadu okręgowego, komendanta podokręgu i zastępcy szefa sztabu KO (od 1941 r.). Aresztowany przez Niemców w maju 1944 r., zdołał zbiec z transportu i powrócił do Bydgoszczy, gdzie włączył się w budowanie niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Najpierw działał w pomorskim Okręgu DSZ, a później został przewodniczącym pomorskiego okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Aresztowany w wyniku prowokacji i zdrady, został skazany przez komunistów na dziesięć lat więzienia. Został zwolniony w grudniu 1954 r. na mocy tzw. amnestii. [dr M. Szymaniak]

do góry